Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Незалежне тестування
Обговорення форуму • Euro Ncap
 • Спілка об’єднань громадян «Всеукраїнська Федерація Споживачів «ПУЛЬС»

Фіскальний чек: гарантія прав споживача, механізм детінізації ринку

 • З приводу дії та виконання Урядової Постанови №231 від 16.03.2017 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій» Всеукраїнська федерація споживачів «ПУЛЬС» звернулося до Прем’єр-міністра України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби України.

  Вказаною постановою затверджено перелік технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню та реалізація яких має здійснюватися виключно із використанням реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО). Мета Постанови – запровадити потужний засіб виведення з тіні відповідні продажі побутової техніки та електроніки та забезпечити багатомільйонні надходження митних та податкових платежів до державного бюджету України. Виконання суб’єктами господарювання вимог Постанови також дозволяло б забезпечувати можливість офіційної ідентифікації споживачем продавця товару для подальшого захисту споживчих прав у відповідних державних органах. Адже наявність фіскального чеку у відповідності до законодавства (п.11 ст.8 ЗУ «Про захист прав споживачів») є обов’язковою умовою для захисту прав споживачів.

  Натомість велика кількість суб’єктів господарювання продовжують здійснювати торгівлю побутовою технікою та електронікою без використання РРО, порушуючи таким чином вимоги діючого законодавства, а органи виконавчої влади фактично самоусунулися від контролю його дотримання. Фактично на даний час функцію контролю над дотриманням вимог законодавства виконують переважно громадські об’єднання споживачів.

  Тому споживча громадськість очікує інформацію щодо запланованих урядом заходів на 2017-2018 роки, які мають забезпечити реальне виконання вищевказаних нормативно-правових актів та гарантувати отримання споживачами фіскального чеку під час купівлі технічно складних побутових товарів, а також відповідного доручення Міністерству фінансів та ДФС України щодо проведення перевірки і притягнення до відповідальності тих 13 суб’єктів господарської діяльності, в яких Центром незалежних споживчих експертиз «ТЕСТ» (https://test.org.ua/tests/services/514) виявлено факти невидачі споживачам фіскальних чеків при купівлі технічно складних побутових товарів.

  В отриманих листах-відповідях уповноважені державні органи підтвердили важливість означених питань. Міністерство економічного розвитку і торгівлі надало формальну інформацію, уникаючи відповіді щодо піднятих питань вжити заходів до порушників прав споживачів, які свідомо не дотримуються встановлених правил і не видають фіскальні чеки при оплаті товарів готівкою. Міністерство фінансів, визнаючи чинність відповідних законодавчих актів, доручило Державній фіскальній службі України надати відповідь на запит ВФЧ «ПУЛЬС». Державна фіскальна служба України повідомила про відсутність механізмів контролю суб’єктів господарювання, хто використовує РРО, а хто ні: ДФС «не накопичує і не обробляє в автоматичному режимі інформацію про суб’єктів господарювання в розрізі здійснення ними торгівлі технічно складними побутовими товарами, а також в розрізі допущених ними порушень вимог чинного законодавства». ДФС зроблено висновок, що основною перепоною для виконання законодавства в цій сфері є складність організації перевірок та економічні санкції за перше порушення у розмірі 1 гривні. Тому ДФС направлено до Міністерства фінансів пропозиції щодо встановлення більш жорсткої відповідальності порушників.

  Проведений аналіз позицій дозволяє зробити висновок, що жоден з вказаних державних органів не виявив достатньої готовності для вирішення суспільно-важливого питання із забезпечення виконання чинного законодавства та гарантування права споживачів на отримання фіскальних чеків. Питання забезпечення додержання законодавства держорганами розглядаються виключно з позиції посилення санкцій, - захід безперечно необхідний, але не єдиний і не забезпечує системного підходу до ефективного ринкового нагляду.

  ВФС «ПУЛЬС» у партнерстві з Асоціацією «Українські імпортери побутової електроніки» та іншими членами коаліції бізнес асоціацій за детінізацію ринку здійснюють постійний громадський контроль для реалізації права споживачів отримувати фіскальні чеки та виведення з тіні несумлінних підприємців.

  Примітка.

  Лист ВФС «ПУЛЬС» № 17/010-19 від 27.10.2017

  Листи-відповіді:

  МЕРТ № 3631-06/42326-07 від 20.11.2017, Мінфін №1/110-11-10/34523 від 11.12.2017,

  ДФС №26553/6/99-99-14-05-01-15 від 16.11.2017 

 • Повернутися до списку

  Ваше ім'я:
  Ваш E-Mail:
  Захист від автоматичного повідомлення: Захист від автоматичного повідомлення
  Введіть символи зображені на малюнку:
 • Закон на твоєму боці
 • Поверніть мої гроші | Верните мои деньги
 • Щось не так? Спитай у продавця, що саме! | Что-то не так? Спроси у продавца что именно!
 • Закон на твоєму боці
 • Заберіть це назад | Заберите это назад
 • Термін зебрігання ПРОДУКТІВ не цікавить любітелів екстремальних відчуттів. | Срок хранения ПРОДУКТОВ не интересует любителей эктремальных ощущений
 • Щось не так? Спитай у продавця, що саме! | Что-то не так? Спроси у продавца что именно!
 • Навчально-методичний посібник "Основи споживчих знань" | Учебно-методическое пособие "Основы потребительских знаний"
 • Закон на твоєму боці
 • Закон на твоєму боці